Změkčení tvrdé vody – ano či ne?

Změkčení tvrdévody – ano či ne? To je otázka. Tvrdou se myslí voda s vysokým obsahem minerálů, nejčastěji s ionty vápníku (Ca2+) a hořčíku (Mg2+). Zcela přesná tvrdost vody se určuje jako množství uhličitanu vápenatého (CaCO3) rozpuštěného ve vodě. Avšak pro představu o  tvrdosti vody u vás doma  si můžete udělat jednoduchý test.
Dejte mýdlo pod vodu a pokud nepění, je voda tvrdá. Pokud mýdlo pění  je voda měkká. Samozřejmě také lze  koupit tester v podobě papírku, který ponoříte do tekoucí vody a po chvíli na barevné škále uvidíte, jak tvrdou vodu máte.
Tvrdost vody  se často udává v tzv. německých stupních (°dH). 1°dH odpovídá 10 miligramům oxidu vápenatého (17,848 miligramu uhličitanu vápenatého) v 1 litru vody.

Jak dochází ke vzniku

Zajisté jste každý nejednou přemýšlel, jak tvrdá voda vůbec vzniká a jestli řešit změkčení tvrdé vody. Tvrdost vody je způsobena obsahem  vápenatých a hořečnatých sloučenin. V každém kraji je tvrdost vody odlišná. Obecně platí, že voda povrchová je měkčí než voda podzemní, která má větší šanci díky častému vápenitému podloží, kterým protéká, nabrat větší množství těchto minerálů. Při protékání žulovým nebo písčitým podložím je voda spíše  měkká.

Co tvrdá voda způsobuje

Nejvíc viditelný důsledek působení tvrdé vody je všem známý vodní kámen. Ten způsobuje ošklivý povlak v rychlovarných konvicích, usazuje se v pračkách, topeních a bojlerech. To má za následek zvýšení energetické náročnosti, následné snížení účinnosti zařízení a my ve finále zaplatíme více peněz za energii.
Díky tvrdé vodě dochází i ke snížení účinnosti pracích a mycích, kterých je pak potřeba použít více.
Tvrdá voda je také chuťově méně příjemná a umí vytvořit povlak na hladině kávy nebo čaje. Tvrdá voda může zvyšovat riziko atopických ekzémů nebo jiných kožních problémů, jelikož více vysušuje kůži než voda měkká.

Jaký má změkčení tvrdé vody vliv na zdraví?

Změkčení tvrdé vody má velký vliv na zdraví. Lidský organismus totiž potřebuje vápník a hořčík jako své stavební prvky a když je nemá, mohou přijít choroby jako je například osteoporóza nebo zvýšený krevní tlak.
Vápník je součástí kloubů a zubů a je potřeba i pro svalstvo a nervy. Nedostatek hořčíku zvyšuje riziko vzniku hypertenze, srdeční arytmie, infarktu nebo arteriosklerózy. Doporučená denní dávka vápníku je 800mg na osobu. Doporučená denní dávka hořčíku je 400mg na osobu.

Ale jak se říká, všeho moc škodí a zase příliš tvrdá voda není též vhodná. U náchylných osob může způsobit vznik ledvinových kamenů nebo syndrom studených nohou a rukou, způsobený ucpáním cév různými anorganickými prvky. Příliš tvrdá voda uzavírá kožní póry a má sklon k jejich ucpávání.

Co udělat pro odstranění tvrdé vody

Dnes se tímto problémem zabývá hodně firem. Změkčení vody se provádí několika metodami. Je možné změnit strukturu vody například elektrickými změkčovači, ale výsledkem je pouze částečné zmírnění důsledků.

Existují také metody fyzikální, jako jsou magnetická úpravna nebo úpravna galvanická.

Magnetická úpravna se používá pro úpravu vody v celé domácnosti a na první pohled vypadá lákavě především kvůli nižším pořizovacím nákladům. Bohužel její účinnost je velice nízká. Funguje na principu změny molekulární struktury vody, což v praxi znamená rozbití nechtěných prvků na menší kusy, které se tolik neusazují. Platí to ale jen pro studenou vodu a pokud je ohřáta, kusy se opět spojí

Jediným účinným řešením je složení vody opravdu změnit. To se provádí za pomoci změkčovače vody tzv. iontovou výměnou, při které se nahrazují ionty vápníku a hořčíku nezávadnými ionty sodíku. Výsledkem je voda velice měkká, která se pak smíchá s vodou tvrdou a ve finále máme vodu středně tvrdou, optimální pro každodenní použití.

 

Komentáře k článku

Designed by: Bbacklinksindexer.com | Thanks to Mens Wallets, embedded systems testing and backlinks