Pokud chcete ušetřit, pořiďte si domácí vodárnu

Není důvod se sprchovat, splachovat záchod nebo zálevat zahradu předraženou komunální vodou,když máte na zahradě vlastní studnu. Jednoduše si stačí pořídit domácí vodárnu a ve finále ušetříte spoustu peněz. Domácí vodárna je zpravidla složena ze dvou částí což je čerpadlo a tlaková nádoba, která slouží jako zásobárna vody. Pokud jde o celou sestavu, tak může být doplněna měřícími a jistícími prvky jako jsou tlakoměry, čidla a jističe. Celý komplet pak slouží k tomu, že byste neměli poznat, že vodu pouštíte ze studny a ne z veřejného vodovodu.

Výběr čerpadla k vodárně

Pokud čerpáte vodu ze studny, můžete použít čerpadlo se sacím výkonem zhruba do 8mi metrů. Pokud máte studnu nebo zahradní vrt hlubší než osm metrů, budete muset použít čerpadlo ponorné, které vodu vytlačuje na povrch. Například čerpadlo do vrtů. Tam pak již není takový limit. Při výběru čerpadla vždy počítejte z nějakou výkonostní rezervou. Pokud pořídíte slabší, můžou nastat i výrazné poklesy tlaku ve vodovodním řádu.

Pro průměrnou chalupu stačí vodárna s výkonem kolem jednoho KW, pokud pořizujete zařízení do domu, berte v potaz výkon kolem 1,3KW. Na zavlažování zahrady už je potřeba sáhnou t k výkonu nad 1,4KW.

Výběr tlakové nádoby

Tlaková nádoba je u zařízení proto, aby vyrovnávaly tlakové rázy vznikající ve vodovodním řádu. Názory na velikosti expanzních nádob se různí. Někde prosazují menší a někde větší. Platí to, že čím je nádoba menší, tím častěji se čerpadlo u vodárny spíná a tím i opotřebovává. K rodinému domku stačí nádoby kolem 30l objemu, pokud máte větší dům a více odběrových míst, nebojte se sáhnout provodárnu s objemem kolem 80ti litrů.

 

Komentáře k článku

Designed by: Bbacklinksindexer.com | Thanks to Mens Wallets, embedded systems testing and backlinks