Jak vypočítat dopravní výšku?

Při výběru domácí vodárny kromě potřebného průtoku a případných dalších hodnot stanovit i dopravní výšku. Jak tento údaj zjistit si řekneme právě dnes. Dopravní výška je poměrně důležitý údaj, protože pokud bychom se na něj vykašlali, lehce se nám může stát, že na výstupů (kohoutek, ústí hadice) nebudeme mít žádný tlak a voda bude sotva vytékat.

Výpočet dopravní výšky

Dopravní výšku u domácí vodárny počítáme poměrně jednoduše. Vycházíme ze vzorce, který říká, že dopravní výška je součet sací výšky a výtlačné výšky. Sací výška znamená vzdálenost ze které vodárna vodu nasává. Tedy od nějaké hadice, roury, trubky až do vstupu na domácí vodárně. Zajímavostí je, že sací výška nemůže kvůli fyzikálním zákonům být větší než 8-9 metrů. Do vyšší výšky vodárna/čerpadlo prostě vodu nenasaje. Pokud je tedy hladina nížeji nebo vodárna dále, místo čerpadla samonasávacího  je potřeba použít čerpadlo ponorné, které vodu naopak vytlačuje nahoru.

Výpočet sací výšky

  • ležatá část potrubí (Ls): 10 metrů délky počítáme jako 1m sací výšky
  • svislá část potrubí (Hs): 10 metrů délky = 10 metrů sací výšky
Výpočet výtlačné výšky
  • ležatá část potrubí : 10 metrů délky počítáme jako 1m sací výšky
  • svislá část potrubí : 10 metrů délky = 10 metrů sací výšky
No a pak už nám nezbývá než obě hodnoty, co nám vyšly sečíst a připočíst požadovaný tlak na konci potrubí. Určitě totiž nechceme, aby nám voda na konci potrubí sotva tekla, takže k celkové dopravní výšce připočítáme hodnotu, kterou chceme mít na konci výtlačného potrubí. Návod na výpočet finální dopravní výšky je zde.

 

Jeden komentář k článku “Jak vypočítat dopravní výšku?”
  1. Petr kAFKA napsal:

    Jak se vypočítá celková dopravní výška?

Komentáře k článku

Designed by: Bbacklinksindexer.com | Thanks to Mens Wallets, embedded systems testing and backlinks