Důležité tlakování domácích vodáren

Podstatná část domácích vodáren se neobejde bez pravidelného dotlakovávání vzduchem. To je doporučováno u většiny výrobků jednou za čtvrt roku. Součástí běžné domácí vodárny bývá tlaková expanzní nádoba, která se stará o udržení tlaku v domovním řádu. Tlak vody se pohybuje v rozmezí  2 – 3.5 baru. 0.2 – 0.3 Mpa. Rozhoduje o tom tlakový spínač. Ten funguje tak, že v případě poklesu tlaku v tlakové nádobě na spodní hranici sepne motor s čerpadlem a expanzní nádobu dotlakuje zase na hranici horní.

Tlaková nádoba je kovová schránka, která má uvnitř umístěnou gumovou membránu. Prostor, který je mezi kovovým obalem a pryžovou membránou je natlakován vzduchem. Tlak řídí tlakový spínač.

Systém má většinou drobné nepřesnosti a tak v něm tlak nevydrží věčně. Jednou za čas je tedypotřeba úroveň tlaku v tlakové nádobě překontrolovat. Tlak mezi nádobou a vakem má být přibložně o 0.2 baru nižší než spodní hranice tlaku vody. Pokud klesne třeba až na 1 bar, dochází k přílišnému spínání čerpadla, které se tam opotřebovává. Pokud spíná ještě častějí, může dojít až k přetížení a vhození chránícího jističe.

Kolísání tlaku a teploty vody

Dalším důsledkem je kolísání tlaku vody ve vodovodním řádu. To se může projevit kolísavou teplotou vody v průtokových ohřívačích. Podobné výkyvy pak způsobují problémy i termostatickým bateriím, které jinak vcelku udržují nastavenou teplotu.

Dotlakování tlakové nádoby se doporučuje jednou za tři měsíce, u rodinných domků na konci a začátku sezony.

Jak natlakovat expanzní nádobu

Jsou dvě možnosti:

 • zavolat instalatéra a zaplatit několik set korun
 • svépomocí pomocí obyčejné automobilové pumpičky

V případě větších expansek je nutné použít kompresor.

Tlakování tlakové nádoby

 

3 Komentáře k článku “Důležité tlakování domácích vodáren”
 1. Michal napsal:

  Jee, já to asi přetlakoval

 2. King napsal:

  no to není dobré

  • salora napsal:

   A v čem to není dobré,jen holé konstatování/to není dobré/je žádná rada.Já se ted právě v vrátil z chalupy a dal do hromady jedno další /použité/nerez čerpadlo které jsem po zakoupení z Bazošu cz. komplet zrepasoval.Čerpadlo sice běželo tiše ale nechtělo na horní hranici vypnout tak jsem rozdělal tl spínař a seřídil ho 3 ATP jenže při dolní hranici spíná u cca 1 ATP ,to druhé pero /menší/ je asi na co ?
   Druhá věc na kterou jsem přišel je že to u těch 3 ATP má čerpadlo co dělat aby to dotlačilo a pžedtím když nechtělo vypnot to s odřeným nosem natlačilo max. 3,5 ATP,takže nevím zda to má na svědomí větší tlak v měchu než by měl být /1,5 ATP/ a mělo by správně být 0,8ATP ,nebo je už vadné oběhové kolo i když se mě zdálo že vypadá dobře.

Komentáře k článku

Designed by: Bbacklinksindexer.com | Thanks to Mens Wallets, embedded systems testing and backlinks