Domácí vodárna aneb neplývejte drahou pitnou vodou

Domácí vodárna je výraz, který nás často při zalévání zahrádky, praní prádla nebo splachování ani nenapadne. Většinu lidí by vůbec neřekla, že dělají něco špatně, že by mohli i ušetřit a že plýtvají pitnou vodou. V dnešní době už si ale může domácí vodárnu, která rozvede zachycenou dešťovou nebo užitkovou vodu po celém domě a zahradě,  pořídit skoro každý.

Pořízením domácí vodárny ušetříte

Domácí vodárnu napojíte třeba na vaší studnu na zahradě nebo i na dešťovou vodu v sudu. První co vás při koupi vodárny musí zajímat je sací výška, která může být u studny maximálně kolem devíti metrů. Vodárny, které obsahují zpětný ventil pak umí nasávat mnohem rychleji. Jsou nastaveny na tlak, který je buď sepne nebo vypne. Tato metoda může bohužel v reálu přinášet poklesnutí tlaku o poměrně velké hodnoty. Jak tento problém vyřešit? Vybírejte domácí vodárny ze značnou tlakovou rezervou.

Lepší tipy vodáren mají v sobě zabudovaný systém kontroly. Hydrokontrola zajistí, že se vodárna nezničí během chodu „nasucho“ . Systém kontroly může někdy dokonce odhalit netěsnost potrubí. Avšak v zimních obdobích z domácí vodárny vypusťte vodu.

Doporučení výkonu vodáren

Například na chalupu je dostatečná vodárna s nižším výkonem a to kolem jednoho Kw. Pokud máte chalupu větší nebo rovnou dům, užsepoohlížejte po výkonech nad 1,3Kw. Když chcete mít po celé zahradě systém pro zavlažování, je na místě se poohlížet po domácí vodárně o výkonu nad 1,4Kw.

Výběr domácí vodárny

Než se vydáte do obchodu pro svou vodárnu, zamyslete se nad několika parametry. Při výběru si nejdříve musíte položit otázky:

 • Odkud chcete vodu čerpat
 • Jak často vodu budete chtít čerpat – jestli jen občas nebostálé využívání
 • Průtok vody, který chceme čerpat
Na základě těchto údajů určíte výkon a další parametry své domácí vodárny.

 

 

5 Komentáře k článku “Domácí vodárna aneb neplývejte drahou pitnou vodou”
 1. Josef Koutný napsal:

  Já používám domácí vodárnu od té doby, co přišly na trh a jsem nad míru spokojen.

 2. Nela napsal:

  Dá se domácívodárnou čerpat i špinavá voda? Jen na zahrádku pro zalévání.

 3. Fuchni napsal:

  Dobrý den, nevíte, kde se dají pořídit membrány pro tlakové nádoby? Takové ty pryžové.

Komentáře k článku

Designed by: Bbacklinksindexer.com | Thanks to Mens Wallets, embedded systems testing and backlinks